CrashOnline.gr | Η Online έκδοση του περιοδικού CRASH!

Χέρι-χέρι στην κορυφή Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ – Άνετα περάσματα από Τρίπολη και Αγρίνιο

Ασταμάτητος ήταν ο Ολυμπιακός στην Τρίπολη, αφού «πάτησε» γκάζι συντρίβοντας με το εμφατικό 0-5 τον Αστέρα για την 14η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν εμφανώς καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και έκανε επίδειξη δύναμης λίγες ημέρες μετά τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης» επί του Ερυθρού Αστέρα που έδωσε το μαγικό εισιτήριο για τη συνέχεια των ερυθρόλευκων στην Ευρώπη και το Europa League.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καταιγιστικοί από την αρχή τους ματς, αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο προηγούνταν με 2-0. Αρχικά, ο Γιάννης Μασούρας στο 5′ έκανε το 1-0 μετά από ασίστ του Σουντανί, για να έρθει ο Ποντένσε τέσσερα λεπτά αργότερα να διπλασιάσει τα τέρματα των Πειραιωτών.
Μετά δράση για τον Ολυμπιακό ανέλαβε ο Γιουσούφ Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός επιθετικός πήρε το όπλο του και με δύο τέρματα μέσα σε 10 λεπτά (34′ & 44′) ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 πριν την λήξη το α’ ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, ωστόσο έδειξαν να κάνουν συντήρηση δυνάμεων. Το 0-5, όπου ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης πέτυχε και πάλι ο Μασούρας στο 72′.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Καπίγια, Μουνάφο (65′ Άνχελ), Ιγκλέσιας, Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες (46′ λ.τρ. Μπόρχα Φερνάντεθ) & Μαρκ Φερνάντεθ (21′ Βαλιέντε).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ομάρ Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιγιέρμε (17′ λ.τρ. Μπουχαλάκης), Ποντένσε (37′ λ.τρ. Ραντζέλοβιτς), Σουντανί, Μασούρας και Ελ Αραμπί (65′ Γκερέρο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΑΟΚ 0-3

Νέα νίκη πέτυχε ο νταμπλούχος ΠΑΟΚ στην φετινή Super League, αφού ούτε ο Παναιτωλικός κατάφερε να «κλέψει» βαθμούς από τον Δικέφαλο του Βορρά που πέρασε με σκορ 0-3 από το Αγρίνιο.

Την αρχή στο σκοράρισμα για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έκανε ο Δημήτρης Πέλκας, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 7΄λεπτό της αναμέτρησης παίρνοντας το ριμπάουντ από απομάκρυνση του Κνετ. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει την διαχείριση του παιχνιδιού, ωστόσο το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβασε στροφές και άρχισε να ψάχνει από νωρίς το γκολ. Τελικά μέσα σε διάστημα τριών λεπτών ο ΠΑΟΚ πέτυχε οχι ένα, αλλά δύο τέρματα. Συγκεκριμένα το 0-2 έκανε ο Δημήτρης Λημνιός στο 66′, για να έρθει ο Ακπόμ στιγμές αργότερα να πετύχει το τελικό 0-3.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Σανιά, Μαρσιάλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσέρο (25′ λ.τ. Λιάβας), Ταχάρ, Σιένστεντ (59′ Τσιγγάρας), Αριγίμπι, Φυτόπουλος (46′ Μπαϊροβιτς), Μιμίτο, Ντίας

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος (79′ Βαρέλα), Ινγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια, Πέλκας (62′ Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι (62′ Ακπομ)