CrashOnline.gr | Η Online έκδοση του περιοδικού CRASH!

Ο Τσιτσιπάς ταπείνωσε τον φημισμένο Φέντερερ και συνεχίζει να γράφει ιστορία! (VIDEO)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σάρωσε με 2-0 σετ (6-4,6-3) τον Ρότζερ Φέντερερ και πέρασε στον τελικό των ATP Finals!

Ο Έλληνας τενίστας ήταν απλά μαγικός. Έκανε τα πάντα σωστά, δεν άφησε περιθώριο στον μεγάλο αντίπαλό του για το παραμικρό και πανηγύρισε πανάξια την πρόκρισή του στον αυριανό τελικό!

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε αποκρούοντας το break point του Φέντερερ στο πρώτο γκέιμ και στη συνέχεια έκανε μπρέικ εκείνος στον Ελβετό, το οποίο του έδωσε ένα προβάδισμα που κράτησε ως το τέλος του σετ παρ’ ότι στο 7ο game ο Φέντερερ προηγήθηκε με 0-40, αλλά ο Στεφ βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει και εν συνεχεία να πάρει το σετ -με 6-3 γκέιμ- και να προηγηθεί με 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με break του Τσιτσιπά νωρίς δηλαδή, το οποίο όμως στη συνέχεια απαντήθηκε από τον Φέντερερ για το 2-2 στα γκέιμ. Ο Στέφανος όμως έκανε εκ νέου break στο σερβίς του Ελβετού και εκεί φάνηκε ότι η πλάστιγγα έγειρε ολοκληρωτικά προς τη μεριά του Έλληνα τενίστα ο οποίος εντέλει επικράτησε και στο δεύτερο σετ με 6-4 και πήρε τη μεγάλη νίκη και την πρόκριση στον τελικό του ATP Finals στο Λονδίνο για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Τον αντίπαλό του θα τον μάθει σήμερα, Σάββατο 16/11, γύρω στα μεσάνυχτα, μετά την αναμέτρηση του Αυστριακού Ντόμινικ Τιμ με τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Όποιος κι αν είναι, πάντως, ο Τσιτσιπάς δείχνει να βρίσκεται σε μια από τις καλύτερες φάσεις της καριέρας του, οπότε δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!

Να σημειωθεί ότι τη μεγάλη νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά παρακολούθησε από κοντά και ο Έλληνας πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης, που βρέθηκε στις κερκίδες της O2 Arena του Λονδίνου.

Λίγο μετά τον νικητήριο πόντο:

Τσιτσιπάς: «Τα όνειρα γίνονται πραγματικότητα»

«Θυμάμαι τον εαυτό μου, τότε που ήμουν παιδάκι και παρακολουθούσα τους αγώνες. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα στεκόμουν εδώ που είμαι τώρα, αλλά αυτό συνέβη στ’ αλήθεια. Τα όνειρά όντως γίνονται πραγματικότητα», είπε αμέσως μετά τον αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Επίσης, ο μεγάλος Έλληνας αθλητής, μίλησε και για τη μεγάλη νοητική δύναμη που χρειάστηκε για να κερδίσει τον θρύλο του τένις Ρότζερ Φέντερερ και να καταφέρει να φτάσει στον τελικό. Όπως ανέφερε ο Τσιτσιπάς, χρειάστηκε τρομερή νοητική δύναμη εκτός της σωματικής και ψυχικής, και επισήμανε ότι κατάφερε να παραμείνει ψύχραιμος καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

«Ήταν κάτι που μου άξιζε. Έχω δουλέψει πολύ σκληρά για να φτάσω εδώ, στα μεγάλα σαλόνια» δήλωσε χαρακτηριστικά, προσθέτοντας ότι «δεν θέλω να αφήσω τίποτα στην τύχη θα είμαι απαιτητικός στον αυριανό αγώνα».

Ζούμε στο τένις το αντίστοιχο του Εurobasket και του Euro 2004; Ρώτησε τον Στέφανο Τσιτσιπά ο δημοσιογράφος, με τον Έλληνα τενίστα να απαντάει θετικά.