Νικηφόρα ξεκίνησε την υπεράσπιση του τίτλου του ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ

Ο πρωταθλητής Ελλάδας ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το δεξί τη νέα σεζόν, επικρατώντας χωρίς να φορτσάρει 2-1 (Σφιντέρσκι, Μίσιτς) του Παναιτωλικού στην Τούμπα και κερδίζοντας ηρεμία ενόψει της κρίσιμης ρεβάνς με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας για τα πλέι οφ του Europa League!Ο Ντάλσιο στις καθυστερήσεις μείωσε για τους Αγρινιώτες.

Οι γηπεδούχοι είχαν κατοχή μπάλας και κάποιες σημαντικές ευκαιρίες από τις οποίες αξιοποίησαν τις δυο, μια σε κάθε ημίχρονο. Στο 27′ από ωραία σέντρα του Γιαννούλη ο Σφιντέρσκι με κεφαλιά παραβίασε την εστία του Κνετ, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ στην καινούργια σεζόν για το πρωτάθλημα.

Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ απλοποιήθηκε στο 76′ με ένα πολύ ωραίο γκολ του Μίσιτς, που από πλάγια θέση με σουτ κεραυνό αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού κι έκανε το 2-0. Η ομάδα του Αγρινίου άρεσε, καθώς επιτίθετο με αξιώσεις προς την εστία του Πασχαλάκη πετυχαίνοντας το δικό του γκολ στο 90’+2′ με επίσης ωραίο γκολ του Ντάλσιο από την περιοχή.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι, Ντόουγκλας, Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Στον πάγκο για τον ΠΑΟΚ ήταν οι: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Μίσιτς, Καντουρί, Ζαμπά και Ακπόμ.

Παναιτωλικός (Λούις Κάστρο): Κνετ, Λιάβας, Γιοβάνοβιτς, Μαλής, Σανιά, Λουσέρο, Ντάλσιο, Ρομάν, Φυτόπουλος, Ντίας και Μπαϊροβιτς.

Στον πάγκο για τον Παναιτωλικό ήταν οι: Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας, Μπαλμπι, Καββαδίας, Ταχάρ, Μπιάι και Ντουάρτε