Κοίταξε στα μάτια τον «Αίαντα» ο ΠΑΟΚ! Ανοικτή η πρόκριση

Ενας διπρόσωπος ΠΑΟΚ (εξαιρετικός στο 1ο ημίχρονο, εξαφανισμένος στο 2ο) ήρθε ισόπαλος με τον Άγιαξ στην Τούμπα και θα διεκδικήσει την πρόκριση στα πλει οφ του Champions League, την επόμενη εβδομάδα, στο Αμστερνταμ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ. Μόλις στο 10ο λεπτό, ο Ζιγιές εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και πλάγια με κατεύθυνση προς την εστία, με τον Γιαννούλη να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα.

Από το 25′ και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να αμύνεται καλύτερα! Ο Άκπομ έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 32΄ μετά από ασίστ του Γιαννούλη, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μάτος σκόραρε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε αγνώριστος και ισοφαρίστηκε στο 57ο λεπτό με τυχερό γκολ του Χούντελαρ. Έκτοτε δεν έδειξε ποτέ να συνέρχεται από αυτό το γκολ, ο Αγιαξ έχασε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 2-2.

Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο Άμστερνταμ, στις 13 Αυγούστου.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Εσίτι, Καντουρί, Ζαμπά (79′ Στοχ), Μπίσεσβαρ (73′ Αουγκούστο), Πέλκας (64′ Λημνιός), Άκπομ.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ονανά, Βέλτμαν, Μαρτίνεθ, Σουρς, Ταλιαφίκο, Μαζραουί (82′ Μάριν), Φαν Ντε Μπεκ, Μπλιντ, Ζιγιές (83′ Νέρες), Ντόλμπεργκ (33′ Χούντελαρ), Τάντιτς.